IMG-LOGO


Haberler Ekonomi ABD Frimaların Rekor Kıran Borçları

ABD Frimaların Rekor Kıran Borçları

ABD Frimaların Rekor Kıran Borçları
ABD'li firmaların kreditörlere olan tahvil veya kredi formundaki borçlarının toplamı 10.5 trilyon dolara ulaştı.

Bank of america'nın (bofa) tutanağına nazaran 50 yıl öncesine kıyasla 30 kat artmış durumda.

Laf mevzusu borcun efsunk bir kısmı aaa'dan bbb'ye kadar olan yüksek “yatırım yapılabilir” kredi notuna haiz Amerika şirketlere ilişkin. Söz konusu bölümdeki borçlanma geçen on yılda iki katını aşarak 7.2 trilyon dolara çıktı.

Yüksek nota haiz şirketler, özellikle de covid-19 kaynaklı sıhhat tehdidi daha iyi yönetilip iktisat toparlandıktan ve şirket kârları yine yükselmeye başladıktan sonrasında ABD'li şirketlerin yatırımcı beklentilerine paralel hareket etmeleri durumunda, borç verenler için avantajlı olabilir.

Sadece yatırım yapılabilir seviyedeki borcun ortalama uçurumısı, 3.6 trilyon dolar, spekülatif ya da “çöp” seviyesinden birkaç kademe uzakta olan bbb sınırında bulunuyor.

Marketwatch'ta yer alan habere göre, yatırımcılar uzun bir zamandır ekonomik daralmanın veya “bbb” seviyesindeki notlarda kredi derecelendirme kurumlarından gelebilecek bir tenzilat döngüsünün tahvil piyasasını batırabileceğinden kaygı duyuyor. Bofa'ya nazaran çöp tahvil piyasası bbb kategorisinden kabaca yüzde 250 daha minik.

özel sektör tahvillerinde manzara fed'in pandemi esnasında kredi akışını korumak için acele vaziyet fonlama programları başlattığı mart ayından beri elbet iyileşti.

Bunun cevabında ABD şirket tahvili sektörüne güçlü sermaye girişi oldu. Bireysel yatırımcılar da tahvil fonları ve borsa yatırım fonlarıyla (etf) sektöre girdi. Getiri arayışında olan yabancılar da tahvil piyasasının likit kalmasında müessir oldu.
 

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar9.6152
Euro11.196
Sterlin13.2345
Ons$1793.07
Gram Altın554.30223363325
Çeyrek Altın909.395031873
Cumhuriyet Altını3703.5227824146
Ham Petrol$85.88

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları